Seminář o loveckém výcviku

1.4.2013

Před nedávnem jsme se zůčastnili semináře o loveckém výcviku.. velmi hezky nám byla vysvětlena práce psa v lese jako taková.. Pro myslivce je nedílnou součástí a kolik sbt už tuto činnost vykonává. Byli nám předestřeny i různá rizika a následně jak jim v lese předejít. Dále jak se připravit na zkoušku BZH - barvářská zkouška honičů.

Přednáška byla pro začátečníky a nemyslivce a byla opravdu velmi podrobná. Myslím, že po přípravě se nebudeme ani my bát vyrazit mezi myslivce. Měli jsme dokonce možnost mluvit s akreditovaným rozhodčím, který nám řekl jak to na zkouškách chodí a čeho se třeba vyvarovat..

Druhý den nás čekala praktická část v lese, kde jste si mohli vyzkoušet pachové práce. Chester s nimi už co dočinění měl, ale se spárkem šel poprvé. Volili jsme variantu, že na konci stopy bude ppsovod a tak mě Chester několikrát krásně našel. Největší radostí pro něj bylo, když si mohl kořist v podobě prasečího spárku odnést.


Následovala poslušnost, kde neměl sebemenší problém. Chůze u nohy má zmáklou a tak se zdatně s páníčkem proplétal mezi stromy. Dále odložení na dobu deseti minut, kdy nesměl nikoho z nás vidět.. Toho jsme se trochu báli a tak jsme mu na místo položili bundu, aby nás tam přeceže jenom trochu cítil. Po povelu jsme ho sledovali z povzdálí, bylo vidět, že je nervózní a snažil se nás očima stále hledat - dokonce se i posadil, což by mu vzalo bod, ale na místě vydržel. Je to pašák.. Sway, která se připravuje na mateřské povinnosti si to bohužel vyzkoušet nemohla, ale věřím, že by byla stejně šikovná.

To samé absolvoval i Umpa-Lumpa.. přesto, že byl zprvu trochu zmatený a nechápal, co se po něm chce, tak nakonec pachovou práci zmákl velmi dobře. Potřebuje individuálnější přístup, ale pracovat se s ním rozhodně dá. Protože počasí je opravdu bláznivé, po této části jsme se jeli trochu ohřát a naobědvat.. mrzlo až to nebylo hezké.

Odpoledne jsme se spojili se skupinou pokročilích a měli jsme možnosti ozkoušet si stopu na zhaslý kus, kdy Chester i Lump prase krásně dohledali. Nicméně o mrtvé nejevili až takový zájem. Nakonec, což nás zajímalo úplně nejvíce byla reakce na živé prase, které bylo v zabezpečené ohradě. Bydlíme v těsné blízkosti Brdských lesů, kde potkáváme prase opravdu často..a do přímé blízkosti jsme se naštěstí nikde nedostali. Reakce byla zprvu trochu bázlivá.. ohradu dohledal a spíše opatrně očichával, když se prase zvedlo opět se polekal a ihned začal vyštěkávat. Ke kleci se uplně nepřiblížil, takže do kontaktu s ním se ani nedostal.. budeme doufat, že se nám budou prasata v lese uhýbat.

Jsme rádi, že jsem se výcvikového dvoudne mohli zůčastit - děkujeme organizátorovi za cenné info a že něco podobného uspořádal. Za foto také děkuji a více můžete prohlédnout zde - Lovecký seminář.