Crufts 2013

21.3.2013

Už několik let se toužím na výstavu Cruft podívat – letos jsme vyjeli s naším Umpa-Lumpou nominačku, a tak to vypadalo, že se dokonce zúčastníme jako vystavovatelé. Ale to bych nebyla já, abych něco nezkazila.. Prošvihla jsem uzávěrku a přes veškerou mou snahu, mých kamarádů a známých, kterým touto cestou moc děkuji, se nám nepodařilo na výstavu po uzávěrce Lumpa dostat.

 

Výprava velrybářská k břehům Birminghamu vydařila se…, protože nejeli jsme na velryby, ale na psy ..

Už několik let se toužím na výstavu Cruft podívat – letos jsme vyjeli s naším Umpa-Lumpou nominačku, a tak to vypadalo, že se dokonce zúčastníme jako vystavovatelé. Ale to bych nebyla já, abych něco nezkazila.. Prošvihla jsem uzávěrku a přes veškerou mou snahu, mých kamarádů a známých, kterým touto cestou moc děkuji, se nám nepodařilo na výstavu po uzávěrce Lumpa dostat.

Připadala jsem si opravdu jako hlupák, člověk se o něco snaží a pak si to nechá utéct mezi prsty.., ale po několika probrečených nocí (berte mě s rezervou) jsme se doma dohodli, že se Cruftu nevzdáme a pojedeme se letos podívat jako diváci.


Výlet vzal úplně jiný rozměr a tak jsme se s našimi přáteli Tomášem a Míšou vydali na takovou čtyřdenní mini dovolenou do Anglie a myslím, že se to vydařilo víc než dobře.

Po přistání v Londýně jsme si půjčili vůz..a hurá do víru Anglie. Řízení na druhé straně bylo opravdu jobovka, ale Luky se tohoto úkolu zhostil bravurně, takže jsme byli mobilní. Ubytováni jsme byli přímo v Birminghamu nedaleko National Exhibition Centru. Ranní cestu na výstavu nám zkomplikovali jenom zácpy v centru, které jsou stejné jako u nás.

Na show jsme se však dostali včas. Začínalo se vystavovat veterány, které jsme viděli akorát odcházet z kruhu.. nicméně psi byli v super kondici, zprvu se mi ani nechtělo věřit, že opravdu nastupují do této třídy.


Atmosféra všude kolem byla velmi přátelská, moc se mi líbilo, že kolem kruhu byli židle pro diváky a pro výstavní klece byl vyhrazený prostor v jiné části. Vzniklo tak místo, kde jsme mohli pozorovat všechny krásné staffordshire.

Co se týče kvality sbt.. viděla jsem spoustu překrásných jedinců a prezentace handlerů v kruhu mě opravdu nadchla.. Byla vidět profesionální práce zkušených chovatelů a rozhodčích, což mělo úroveň.

Ale na druhou stranu jsem si z vystavovaných psů na zadek nesedla.. nečekala jsem víc, ale jsem na vysoký standard již zvyklá z České republiky. Samozřejmě bylo se na co dívat, ale myslím, že mluví za vše, že psi z ČR se rozhodně neztratili. Pepita Wizard Bull – první a třetí místo, Illen Ambassador Sun – třetí místo, Gretta Ambassador Sun – čtvrté místo a Easy Rider Moravia Lord třetí místo. Všem moc gratuluji a jsem ráda, že jsme Vám mohli fandit.


Trochu jsem se ztrácela v těch jejich třídách oproti našemu vystavování jich mají daleko více a s jedním psem můžete případně nastoupit vícekrát. Posudky ty nedávají vůbec dokonce ani naše známé V a VD. Pořadí získá vlastně jen pět jedinců a ostatní ani neví, jak si jejich pejsek se vzhledem stojí. Rozumím, že bylo přihlášeno téměř 400 sbt, takže kdyby ještě každému vypisovali posudek byli bychom tam o dva dny déle, ale mě by to bylo asi trochu líto, že si nenesu „žádnou“ památku.

Vždy jsem si vzala do ruky katalog a snažila se podle čísla zjistit, co že je to za krásného pejska.. byla jsem trochu zmatená. Čísla v kruhu se moc neřešili, každý si stál jak chtěl, číslo měl taky kde chtěl a tak jsem si celý den připadala jako detektiv.


Na výstavě jsem viděla spoustu černých, ale i zlatých, pomálu i bílých psů a fen, nicméně modrá nebyla zastoupena skoro vůbec. Vím, že angličtí rozhodčí ji moc nemusí, přesto tím, že je u nás barva tolik populární jsem myslela, že jich uvidím víc. Krásně tmavě modrý pejsek v kruhu psů mě nadchl svým odstínem modré, ale následně i zklamal světlým okem.

S rostoucím časem gradovalo obecenstvo, což bylo super a nejsem na to od nás zvyklá.. bylo to obráceně. U nás na BOBA kouká pár lidí a tady se okolí kruhu opravdu zaplnilo. Atmosféra, tak u vyhlašování Best of Breed byla perfektní. Zaujali jsme místo na židlích přímo u kruhu a zachytila nás i jedna z kamer (3:16) na video se můžete podívat zde, jsme světoví. Stejně tak jako celá naše česká výprava, myslím, že zastopení bylo jedno z nejvyšších..chvílemi jsem si připadala jako u nás..


Nejlepší z nejlepších vyhrála fenka - CH CROSSGUNS MEMPHIS BELLE. Fenka byla pěkná, ale mě se nelíbil její pohyb a prezentace v kruhu byla spíše bázlivá, ale rozhodně jsem byla unešená z vítěze psů - CH/IR CH ZAKSTAFF WHATS THE STORY. Pejsek byl překrásný a měla jsem možnost se s ním pomazlit – bohužel mě s ním nikdo nechtěl vyfotit - přestože jsem u něj pózovala jako divá.


Byla jsem moc ráda, že jsem se na nejprestižnější výstavu světa mohla podívat a odnést si zážitek ať už ze psů a handlingu samotného, ale také ze stánků plných věcí, kde jsem si připadala jak Alenka v říši divů, tak i z ohromné aktivity haly, kde celý den probíhaly psí sporty... Zkrátka bylo na co se dívat!

Fotografie si můžete shlédnout v našem albu na rajčeti Cruft´s 2013.