3. tématický víkend OBRANY

11.8.2010

Luky a ChesterO víkendu jsme se zůčastlnili v řadě již třetího tématického víkendu pořádaného klubem BTSC. Tentokrát na téma OBRANY.

Nejdříve nás čekal malý seminář, kdy nám figurant Jan Holub vysvětlil co vlastně obrany jsou a jaký rozdíl je mezi služební a sportovní obranou. My se "věnujeme" obraně sportovní. To znamená, že vše je vedeno formou hry, celý trénink je založen na tom, že pes je kořistník a tedy „loví“ svou kořist – hadr, pešek, klínový pešek, rukáv. Figurant je pro psa vlastně parťákem ve hře. Sportovní pes neštěká a nebouří se na figuranta proto, že by ho nenáviděl a chtěl ho kousnout, ale protože vyžaduje svou kořist – rukáv, peška. Figurant si po obranách psa normálně pohladí a celé je to stále zábava.

Narozdíl od služebních obran nazývaných TART, kde je tomu jinak. Kdyby někoho zajímal zkušební řád, který nám byl také nastíněn - můžete předčíst zde.

Zajímalo mě, zda mě pes v parku ochrání, když chodí na obrany.., samozřejmě záleží na povaze psa a všech jiných aspektech, ale sportovní obrany rozhodně nevedou k agresi či zadržení a napadení pachatele. Jak už jsem zmínila pro psa je to hra a v 99% případěch pes pak na člověka nezaútočí. Jednou ze základních podmínek řádu sportovních obran je, aby byl pes vyrovnaný, nekonfliktní a neútočil na lidi.

Přesto, že počasí nám moc nevyšlo, byl tento víkend velice zajímavý a naučný. Děkujeme manželům Holubovým za možnost se zůčastnit. Za náš "team" se tentokrát bránil jen Chester, protože Sway má dámské problémy (hárá). Využila jsem toho a zůčastnila se obran jako fotograf. Myslím, že kromě toho, že jsem si odnesla spoustu užitečných rad, vzniklo i pár zajímavých snímků. Celou fotogalerii si můžete na našem albu na rajčeti.