Národní výstava Olomouc 2010

10.1.2010

První letošní výstava a my jsme samozřejmě nesměli chybět. Neodradila nás daleká cesta a dokonce ani nepříznivé počasí, které nám trasu opravdu znepříjemnilo. Celou Českou republiku přes noc pokryla sněhová pokrývka a my jsme za hustého sněžení a skoro nesjízdné dálnice měli co dělat, abychom na výstavu dorazili včas.

 

Nakonec jsme to, ale stihli v první vlně vystavovatelů a tak jsme měli možnost si zabrat alespoň nějaký víceméně přijatelný flek, hala byla malinká a tak se stejně mačkali všichni a všude. Účast sbt byla jak jinak než opět vysoká - 80 přihlášených sbt.

Plemeno posuzoval nám neznámý pan rozhodčí z ČR - Miroslav Václavík. Který svým hodnocením zprvu vyvolal trochu paniku. Začal psy přeměřovat v kohoutku, a jakmile měl pes byť malou odchylku ve výšce dostal sníženou známku. Pan rozhodčí, tak rozdával známku VD, jak na běžícím páse. Nebál se dát ani známku D, což vyvolalo takový strach, že někteří vystovatelé ani nenastoupili do kruhu. Dále, ale kladl nemalý důraz na chrup, srst a předvedení.

Vyřešil, tak problém, že se v současné době na výstavě umisťují někdy až přerostlí jedinci, a tak si i spousta vystavovatelů jeho přístupo pochvalovala.

My osobně si myslíme, že více než na kvalitu jedince kladl opravdu důraz na tu výšku a v některých případech dával přednost menším jedincům před hezčími a kvalitnějšími. Na druhou stranu je dobře, když se bude dodržovat standart plemene a do chovu se tak nedostanou přerostlí sbt, na kterých se dnes běžně chová.

Nemůžu však upřít fakt, že na příčkách vítězů stáli vždy naši favoriti!

My se Sway dostali poprvé známku VD - Velmi dobrá. V kohoutku máme 39 cm a tak jsme na horní hranici výšky. Jinak ji však pochválil.

"Téměř roční fena, na vyšší noze, výška: 39 cm, nůžkový skus, korektní hrudník, hezký pohyb!"Fotografie z celého dne si můžete prohlédnout na našem albu na rajčeti.