Sraz vrhu G spolu s výstavním seminářem a manuálem

O víkendu jsem se opět sešli s našimi nejmenšími, abychom si  předali pár zkušeností a rad, jak se připravit na první výstavu, kam se někteří chystají. Co si vzít s sebou, na co si dát pozor a co nezapomenout, krátké povídání a pak simulace výstavy, které samozřejmě provázelo řádění a dovádění ve smečce sourozenců.



Tentokrát se štěňátka sešla v dámské sestavě, kde jsou si sestry podobné jako vejce vejci. Mám z nich radost. Všichni mají správná staffbulí srdíčka! Krásně modelované hlavičky a správný tělesný rámec a jsou krásně vyvážené a kompaktní, vím že jsou to prckové a za týden může být vše zase jinak, ale těším se, až se proběhnou výstavním kruhem, protože si myslím, že zrovna oni do něj patří. 

 


Tentokrát nám chyběl jen bráška Grinch Chesway. Dorazila  Gaga Lady Chesway, Greta Garbo Chesway, Gerda Chesway, Ginny Weasley Chesway. Holky řádily, co to šlo a i přes celkem příznivé počasí posledních dnů měly jazyky až na vestě. A tak jsem měla možnost zase pořádně pomazlit neohroženou průzkumnici Ginny, modrou krásku Gretu, jemnou lady Gerdu a ďáblici Miu alias Gagu. Vyfotit je však dohromady bylo nemožné.

 

A vzhledem k tomu, že se mi množí dotazy, co na seminářích děláme a co si říkáme, rozhodla jsem se takový menší výstavní manuál sepsat do příspěvku. Pro vás, kdo nebyl a třeba i pro někoho, kdo se zajímá a nemá ucelené informace na jednom místě. 

Výstavy s našimi odchovánky samozřejmě nejsou podmínkou, ale nebudu tajit, že jsem ráda, když jsou prcci vidět a když ještě urvou občas nějaké to umístění, tak mě to vyloženě těší. Žádný učený z nebe nespadl, a tak si myslím, že i příprava na výstavy je důležitá. Samozřejmě štěněcí třídy nic neznamenají, nemají žádné soutěžní výsledky k uchovnění apod., přesto všem, kdo se alespoň trochu chtějí věnovat vystavování, radím, ať už se do štěněcí třídy přihlásí. Je to proto, aby se štěně naučilo chovat mezi ostatními pejsky, aby si osvojilo atmosféru výstavy, aby se naučilo stát v postoji v ruchu lidí i psů a právě protože v třídě štěňat je to vše taková sranda show, tak je to ideální pro zjištění jak se na lopatě sedí.



Myslím, že pokud chce člověk vystavovat, měl už by pejska připravovat od mládí. Neříkám nějak drilovat a trénovat, ale zábavnou formou se dá postoj zkoušet každý den a ani pejsek nezjistí, že je to něco složitého a čeho by se měl bát. Ukazování zubů a prohmatávání části těla jsou věci, které jsou důležité i životě, jako třeba při návštěva veterináře apod., takže myslím, že tam se také má pracovat od mala.

Pro mě není nic horšího, když vezmete na výstavu dospělého psa, který je z ruchu vystresovaný, bázlivý, klepe se a je vidět, že vystavování je pro něj záležitost strachu. Neužije si to ani on ani vy a myslím, že nemá smysl ani s takovým psem se výstavám věnovat. Proto, když naučíte základy a osvojíte si techniky už v raném štěněcím věku, v jeho dospělosti jen sbíráte ovoce.


V první řadě vždy řeknu, jak se na výstavu přihlásit. Seznam všech výstav najdete na Staffordshire Bull Terrier Club CZ v sekci výstavy. V dnešní době už máme skvělý systém www.dogoffice.cz, který výstavy zdržuje, a vy tak pohodlně můžete psa přihlásit na jakoukoliv výstavu, navíc si ho můžete uložit do šablon a předejít tak dalšímu vypisování údajů do přihlášky na další termín. V případě, že tam nějakou výstavu nenajdete doporučím si najít vždy webové stánky konkrétní show a tam najdete též propozice a přihlášku. K přihlášce potřebujete přiložit doklad o platbě a PP (průkaz původu), který si  nezapomeňte vzít s sebou až pojedete soutěžit. Po úspěšném přihlášení vám přijde potvrzení v podobě vstupního listu, který slouží vám a vašemu psovi jako vstupenka, spolu s ní ještě vezměte očkovací průkaz s platným očkováním a jízda může začít.


 


Dále radím co s sebou - vodu a misku pro pejska, pamlsky a mošničku či kapsu kam je umístíte, výstavní vodítko, které by nemělo rušit od vzhledu a barvy psa. Klip nebo pouzdro na výstavní číslo, vlčené ubrousky na očištění psa, vhodné oblečení, přece jenom je to společenská událost. Dále říkám, že oblečení by nemělo být až příliš výrazné, aby odvádělo pozornost od psa a zároveň zase ne úplně mdlé, aby s ním pes nezanikl. Jsou to malé detaily, které ve výsledku také mohou pomoci. Samozřejmě s top top psem můžete jít třeba v teplákách, ale slušné oblečení ještě nikdy nikomu neuškodilo. Kdo je zvyklý na klec, také s sebou. Pejskovi poskytne zázemí po dobu výstavy a cítí se v ní jako doma a při delším čekání si může odpočinout v komfortu. Pro vaše pohodlí pak třeba rybářské židličky, výstavní stan, který v případě venkovní výstavy a špatném počasí velmi oceníte. Vodu a jídlo pro vás, ale většinou je na dané výstavě možné zakoupit.



Pokud jste došli až sem jste skoro připraveni. U pořadatelů si oproti vstupnímu listu vyzvednete výstavní desky, které pak odevzdáte u vstupu do kruhu. Vyzvednete si katalog, kde najdete kruh s naším plemenem. Umístíte si na viditelné místo vaše číslo, které slouží k identifikaci vaše pejska. Pejsek na výstavě vystupuje pod číslem nikoli jménem, nikdy nevíte jaké může mít rozhodčí vazby na chovatelskou stanici případně vašeho psa a tak jméno nesdělujte rozhodčímu. A pak už jen čekáte na svoji třídu, většinou jdou v pořadí - štěňata, dorost, mladý, mezitřída, otevřená, šampioni, veteráni, čestná.

 

Po nastoupení do kruhu se držte číselné posloupnosti a pak už dbejte pokynů rozhodčího. V kruhu se snažte pejska trochu disciplinovat, nestresujte, ale zároveň není vhodné s ním cvičit sedni, lehni, štěkej a ukazovat ostatním, co všechno umí. Právě naopak ukažte, jak umí být krásný v postoji v pohybu a ukažte jeho přednosti. Dobrý handler by měl znát hlavně nedostatky svého psa, které svým vystavováním naopak utlumí. Např. dlouhého psa nestavím k rozhodčímu ze strany, psa s užším hrudníkem vždy stavím ze široka,  psa na vyšších nohách zase chci ukázat co nejlépe v pohybu, protože jsou vždy elegantnější. Co dokážete skrýt v postoji však v pohybu už neskryjete. Na výstavě se hledá co nejlepší jedinec přibližující se standardu a tak ho tak ukažte. Na druhou stranu pokud je pes ve stresu a vyloženě se mu vystavování nelíbí, nenuťte ho a snažte se spíše ho uvést do pohody. Není důležité za každou cenu ukázat zuby a odnést si špatné zážitky. Když to nejde, raději odstupte a třeba příště se povede líp. Vše dělejte u štěňátek dělejte spíše formou hry a vašeho rozumu. Stejně si neodnese žádný titul BOB apod., tak to berte jako zkušenost a zážitek pro pejska i pro vás a když budete v pohodě vy bude i váš čtyřnohý.


Vzala sem to letem světem, ale myslím, že takové ty základní body zazněly. Na naše odchovy se těším v srpnu v Bolce  a výstavám zdar.