Výšlap na vyhlídku Hvíždinec

Skalní vyhlídku Hvíždinec máme téměř za humny.. z našeho domu v Řitce stačí zalézt do lesa, vystoupat takový trošku táhláček a jste tam. Celá cesta je zenová, a tak si tento výlet dopřáváme několikrát ročně, za každého počasí. S menším obloukem, který nám Luky většinou vymyslí to máme zhruba na 10 km dlouho a krásnou vycházku.

 
Uprostřed pohádkových brdských lesů se ukrývá řada nádherných míst s nedotčenou přírodou. Jedním z takových je i bílá skála z drabovských křemenců s vyhlídkou do údolí Berounky, ze které můžete zahlédnout i střechu věže Karlštejna.


Skalní vyhlídku na Hvíždinci obklopuje krásný les se starými duby, borovicemi a břízami. Přímo pod ní se nachází suťové moře, které místu dodává tu správnou atmosféru a tak si zde chvílemi budete připadat jako v divoké přírodě stovky kilometrů od civilizace.

Ze skalní vyhlídky (476 m) se před vámi rozprostře pohled na údolí Berounky od Řevnic až po Beroun. Když se budete pozorně dívat, můžete vpravo nad Hlásnou Třebání najít i část střechy věže Karlštejna. Až se dostatečně vynadíváte, nezapomeňte se zapsat do návštěvní knihy, kterou najdete v dřeveném úkrytu na kmenu borovice. Tohle místo nejde nemilovat.A jak se na Hvíždinec dostanete vy? Vyhlídka leží v oblasti Hřebenů, které se táhnou od jižního okraje Prahy až skoro k Příbrami. Vede k ní modrá turistická stezka, a to buď z Dobřichovic, a nebo od nás čili z druhé strany z Řitky. Z obou stran jsou to přibližně 3 kilometry a je třeba počítat se stoupáním, které však rozhodně stojí za to. Nedaleko od vyhlídky, na rozcestí U Šraňků, protíná modrou stezku hřebenová cesta, po které můžete bez větších stoupání pokračovat na další zajímavá místa např. na Skalku s kostelíkem a výhledem na Mníšek pod Brdy, a nebo druhým směrem k Černolickým skalám. O tom třeba více příště.

 

 

 Více fotek můžete prohlédnout v albu na rajčeti - Výšlap na Hviždínec