Bubovické vodopády

...aneb výlet za vodou, která netekla. Velikonoční pondělí jsme se jako každoročně vypravili putovat za zajíčkem. Tentokrát do nám blízké krajiny Karlštejnska, kterou máme takzvaně za humny. Naše kroky vedly k Bubovickým vodopádům, které slibobvaly na všech serverech jednu z nejkrásnějších podívaných českého krasu.

 
Dvoumetrové vápencové schody pokryté mechem a řasami byly opravdu krásné, ale žádná voda z nich nepadala. Bubovický potok je jen malá strouha většinou zcela bez vody. Přesto občas cca 2,5km nad obcí Srbsko najdete slibované katarakty. V zimě bývají zamrzlé a v tu dobu jsou údajně nejmohutnější, budeme muset výlet zoopakovat o Vánocích. Díky mrazivém údolí zde led vydrží poměrně dlouho. A kdybyste přece jen přišli po oblevě a led byl pryč, tak budete mít alespoň štěstí v tom, že bude ve stokách dostatek vody, my ho neměli a pod vodopády jsme našli jen malá čiré jezírka, přesto tento výlet doporučuji.


"Vodopády" jsou dobře přístupné po turistické značce z vesnice Srbsko. Nejdříve musíte po žluté značce a od Kubrychtovi boudy pak po červené. Bouda nás také velmi zaujala, slouží jako putovní místo, kde můžete po dohodě s obcí přenocovat a zažít nějaké to dobrodružství v přírodě. Stejně tak i ve skalách, kde je pro podobné turisty i připravené značení.

Výlet je nenáročný... cesta příjemná a dostupná, až u samotné kaskády je terén trochu divočejší. Na výlet se psem však naprosto ideální.., v teplých letních měsících se může chladit v potoku, který provází celou stezku. Kočárek a kolo by tudy však neprojelo.

 

Vodopády však místo nekončí..., můžete navštívit Královu Studnu, přilehlé občerstvení nad Kubrychtovou boudou a když není sníh můžete jít po červené dál až do Svatého Jana pod Skalou, kde je krásná výhlídka, která nás čeká doufám příště! A pokud chcete trochu po památkách dá se dojít i na samotný hrad Karlštejn.  Zařazuji vycházku do naší rubriky tipy na výlety, kterou tímto příspěvkem zakládám.

 

 

Fotodokumentaci z celého výletu můžete prohlédnout na albu na rajčeti - Bubovické vodopády.