Staffbull speciál 2012

5.10.2012

Letošní Staffbull speciál byl opravdu speciální. Čekala nás spousta novinek a hned jedna z prvních bylo rozdělení akce do dvou dnů, konala se klubová výstava a staffbullparáda. Připomínalo to trochu Staffí den – spojení výstavy a sportu, což vidím pro plemeno jako velmi pozitivní. Patří zde poděkování klubu, který měl s akcí jistě plno práce a myslím, že celé její snažení padlo na úrodnou půdu.

Sobotní výstava a angličtí rozhodčí přilákali rekordní počet přihlášených a to 240 sbt. Nově vybrané místo se zdálo jako dobrá volba a určitě si umím představit, že se sem budeme na speciály vracet každoročně.

Do Poděbrad přijeli posuzovat chovatelé z Velké Británie - manželé Blackerovi, jež jsou známí díky své chovatelské stanici Crossguns, odchovali řadu šampionů a světuznámých psů ( Valglo Casanova at Crossguns ). Jejich hodnocení se zdálo spoustě vystavujícím jako přísné a s VDéčkem odcházel snad každý druhý… ani dobrá nebyla výjimkou, což vyvolalo spoustu nevole. My jsme zde v ČR zvyklí na samé Výborné, nicméně známka velmi dobrá je pořád velmi dobrá a bylo to vidět i na kladném posudku „védéčkových“ psů. Myslím, že na místě byli zbytečné emoce. Všichni majitelé jsou slepí k nedostatkům svých psů a odchovů, včetně mě nevyjímaje.., takže chápu, že každý prahne po výborné, ale i tak nevidím problém v tom, aby rozhodčí touto nejlepší známkou šetřili a dávali ji opravdu (samozřejmě dle jejich názoru) nejlepším jedincům.

Za mladé psy nás jako již pravidelně, reprezentovali Uncle Sam Chesway Fransimo Bohemia a Umpa-Lumpa Chesway Fransimo Bohemia. Zatím co Sama vystavovala jako vždy Péta Havlinová, Lumpa si tentokrát vzal do parády Lukáš. Což se zdálo po předchozích extempóre v kruzích jako dobrá volba. Přemýšlela jsem o tom dlouho, komu svěřit Lumpa do handlerské péče, protože si myslím, že potřebuje spíše chlapskou ruku a tak "černý Petr" padl na Lukyho. Obávali jsem se, že bude v kruhu zase stresovat a bude chtít z kola ven, ale opak se stal pravdou a Lump se choval vcelku slušně. Je fakt, že si ho musel Luky zprvu srovnat, ale pak šlapal, jak hodinky. Vedli si v kruhu oba báječně a mám z toho velkou radost, přestože odešel se známkou VD je to pro nás pokrok! Do posudku dokonce dostal pochvalu za předvedení. A to i přes dlouhé čekání na posouzení, kdy v kruhu bylo dalších 21 psů.

"Hluboká lebka, správný skus, silná přední fronta, dobře osvalené ramena, správná hřbetní linie, hluboká žebra, správné osvalení zadní končetiny, správně posazený prut, ve výstavní kondici, dobře předveden"

Čekání bylo tentkrát dlouhé i pro Sama, který se při předvedení tvářil poněkud schlíple a nechtěl se ukázat ve své kráse, což u něj není ve zvyku. Nakonec si s ním Péta poradila, ale i tak odešel od Billa Blackera jako většina psů se známkou VD.

"Dobrá silná hlava, široká hluboká suchá hlava, správný skus, správné obrysy krku, hluboký hrudník i žebra, správně osvalené zadní končetiny, předveden a vystaven výborně."


Na výstavu byla přihlášena i Uniqa Chesway Fransimo Bohemia, která si usmyslela, že bude zrovna hárat a tak byla pouze jako doprovod. Celou výstavu strávila na chatce.. Přesto si dovolím zřejnit její foto, za které vděčím Oluši Lukášové chovatelská stanice Ambassador Sun - děkuji, mám z ní radost.

Za feny už zbývala jen naše Update Sway Fransimo Bohemia, která výstavu skoro uzavírá a nastupuje do třídy šampionů. Na řadu jsme přišly snad okolo páté. Třída plná krásných fen, kterou posuzovala Joe Blacker. Sway zde jako jediná zastupovala bílou barvu. Přesto, že se paní rozhodčí líbila a dlouho se na ní ve finálním rozhodování koukala, na pořadí postavila černé fenečky. Hodnocení - Výborná.

" Hezký tvar hlavy, správný skus, tmavé oči, mohla by mít menší uši, rovná hřbetní linie, přední fronta v pořádku, dobře předvedená"

Na závěr nás ještě čekaly soutěže do kterých byli během výstavy nominováni někteří jedinci - nejlepší hlava, nejlepší pohyb a nejlepší vystavovatel. Tento model se mi moc líbí, nicméně v tomto hojném počtu staffbullů jsou už všichni docela unavení a hlavě moc diváků už nemají..

Večerní posezení doprovázela beseda s rozhodčími a přednáška o canisterapii, loveckém a záchranářském využití našeho plemene. Bohužel kvůli přípravě wc dráhy na druhý den jsme se nemohli účastnit, ale i tak věřím, že to bylo pro všechny velkým přínosem.

Dovolila jsem si stáhnout krásné fotky od Hany Maredové chovatelská stanice Boraderam a Martina Říhy - moc Vám děkuji. Naše foto si můžete prohlédnout na albu na rajčeti - Staff Bull Speciál 2012 - výstava

 

Nedělní ráno nás probudilo sluníčko a staffbulparáda mohla začít. Pro diváky byl připraven tématický blok ukázek výcvikových, sportovních a pracovních aktivit - agility, bull sporty, canisterapie, coursing, obrany, handling, dogfrisbee, pachové práce, poslušnost. Kde jednotlivé tými předváděli nacvičené "scénky".

Následně se mohli diváci aktivně zapojit do programu, ukázat nějaký zajímavý povel a nebo aportovat špekáček ( soutěžíme na Staffím dni ).. myslím, že jsme se všichni pobavili. Ostatně na video z celé show se můžete podívat sami. Děkujeme za něj moc Janě Krohové.


S našimi psy jsme se podíleli na přípravě, a tak Chester & Sway předváděli obrany - zadržení pachatele na ringo oblek. Dále jsme účinkovali i v sekci bull sporty, kde jsme měli secvičený běh weight pull sprintu s oběma psy naráz a následně krátká ukázka tug of war.

Po skončení programu byly pro účastníky připraveny stage, kde se mohli prakticky zapojit do všech výše uvedených aktivit, vyzkoušet a probrat s daným instruktorem, co je napadlo. S Lukášem jsme byli každý na jiném stanovišti a tak si již brzy budete moci na stránkách staffbullclubu přečíst krátké zhodnocení wpc a tow, jak na tom naši sbt se sporty jsou..

Ještě jednou děkujeme organizátorům a všem zůčastněným za výborně zorganizovanou akci - již se ke mě dostalo spoustu pozitivních ohlasů a právě proto to všichni děláme! Na fotky z celého dne se můžete podívat opět na našem albu na rajčeti - Staff Bull Speciál 2012 - sport